شنبه, 28 اسفند 1395 ساعت 09:11

مثال کاربردی داشبورد مدیریت در صنایع تولیدی(بخش دوم)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در قسمت قبل، یک مثال از جمع آوری داده ها و نمایش و کار با آنها، در قالب داشبوردهای مدیریتی، را شرح دادیم. در این مقاله، یکی از کاربردهای داشبورد مدیریت، برای صنایع تولیدی را مثال میزنیم. این کاربرد که به هشدار(Alert) معروف است، یکی از کاربردی ترین ویژگی ها، در حوزه اطلاعات در داشبوردهای مدیریتی به شمار میرود.

فرض کنید، شما یکی از مدیران یک شرکت تولیدی بزرگ هستید. مسلماً به دلیل شلوغی بیش از اندازه، و کارهای مختلفی که باید انجام دهید، نمیتوانید هر روز، قسمت های مختلف داشبورد خود را کنترل نمایید. از طرفی، فرض کنید، که شما، مشتریانی دارید و انتظار شما این است که مجموع خرید هر مشتری در هر فصل، یک میزان مشخصی از تولید در آن فصل باشد. مثلاً، در فصل زمستان، 250کیلوگرم از محصول A، تولید کرده اید. به تجربه، دریافته اید که از بین 5 مشتری اصلی شما، هر کدام، میبایستی در فصل زمستان، مجموعاً حداقل 40کیلوگرم از محصولتان را خریداری کرده باشند(نزدیک به 15درصد از تولید). اگر مشتری ای در هر فصل، مجموع خریدش از این درصد کمتر شده، احتمالاً مشکلی برای این مشتری به وجود آمده است.

 

در این شرایط، با استفاده از سیستم هشدار، در داشبوردهای مدیریتی، میتوانید، این حدآستانه ها را در لحظه کنترل کنید. برای مثال بالا، داشبورد مدیریتی، هر دقیقه، این موضوع را کنترل می کند، که آیا مجموع خرید یک مشتری، در فصلی که گذشته، از حد آستانه پایین گذشته است یا خیر؟ در صورتیکه چنین اتفاقی بیوفتد، سیستم، از طریق پیام کوتاه، یا ایمیل یا هر وسیله ی دیگری، میتواند مدیر مربوطه را مطلع کند.

برای هشدار، لازم است که یک حدآستانه مشخص کنید. این حد آستانه میتواند تابع شرایط باشد. برای مثال، میخواهید که اگر روند خرید مشتری، در طی 10خرید آخر این مشتری، یک تابع به صورت نزولی بود، مدیر قسمت مربوطه را با یک هشدار مطلع سازد. یا اینکه اگر تولید یک بخش از کارخانه، در طی 30روز متوالی، با انحراف استاندارد بیش از 5عدد، تغییر کرد، مدیر یا کارشناس بخش تولید، با یک هشدار، از این موضوع با خبر شود.

خواندن 930 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 اسفند 1395 ساعت 09:31
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

همگام با تمرکز بر ارائه راه حل های کلان سازمانی که پیاده سازی آنها اکثرا مستلزم شخصی سازی / بومی سازی می باشد، مجموعه نرم افزاری الماس اسپادانا با در نظر گیری نیازمندی های عنوان گردیده توسط مخاطبین مختلف، اقدام به تولید طیفی از محصولاتی نموده است که در کمترین زمان ممکن و بدون اعمال تغییراتی عمده، آماده بهره برداری هستند.

تماس با ما

آدرس : تهران
تلفن : 09120690976
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت : www.almasgrp.com
بالا