دوشنبه, 05 تیر 1396 ساعت 12:38

داشبورد مدیریت و کاربر آن در صنعت بیمه(پیش بینی ریزش مشتری)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در بخش اول این مقاله، در مورد کاربرد تشخیص تقلب در بین مشتریان صنعت بیمه بحث کردیم. در این مقاله سعی داریم یکی دیگر از کاربردهای داشبورد مدیریتی را در صنعت بیمه بررسی کنیم که پیش بینی ریزش مشتری نام دارد. به طور خلاصه، فرآیندی که بتواند پیش بینی کند که آیا یک مشتری فعلی سیستم، میخواهد در یک بازه ی زمانی معین از سیستم جدا شود(ریزش کند) را فرآیند پیش بینی ریزش مشتری میگویند.

 

فرض کنید، شرکت بیمه ای محصولی به نام بیمه عمر دارد که تعداد ۱۰۰۰۰مشتری هر ماه، مبلغی را بابت بیمه عمر، به حساب شرکت بیمه واریز میکنند. برخی از این مشتری ها، در سررسید مشخص ماهیانه، به جای اینکه واریز خود را انجام دهند، درخواست تسویه حساب میکنند و در واقع دیگر مشتری بیمه عمر نیستند. اگر سیستمی وجود داشته باشد که بتواند، این رفتار کاربر را قبل از موعد مشخص پیش بینی کند، میتوان با اقدامات پیشگیرانه(برای مثال تخفیف های خاص برای افراد)، فردی که میخواهد از سیستم ریزش کند را، در سیستم نگه داشت.(Customer Retention)

برای این کار میبایستی از فرآیندها و راهکارهای داده کاوی استفاده کرد. میتوان مسئله را به صورت مسئله طبقه بندی(Classification) در نظر گرفت. به این صورت که تعداد زیادی مشتری(همراه با ویژگی های آن مشتری) به الگوریتم داده می شود و الگوریتم طبقه بند، الگوها را کشف می کند و یاد میگیرد. سپس الگوریتم با مشاهده ویژگی های مشتری جدید، میتواند پیش بینی کند که آیا این مشتری در سررسید ماه بعدی، ریزش خواهد کرد یا خیر؟

ویژگی های یک مشتری(که به الگوریتم طبقه بند داده می شود)، میتواند آیتم های مختلفی باشد. برای مثال، این مشتری کارمند است یا کسب کار خودش را دارد؟ این مشتری، چند فرزند دارد؟ مقطع تحصیلی این مشتری چیست؟ میانگین پرداختی سه ماه اخیر این مشتری چقدر بوده است؟ و... . با تکنیک های مهندسی ویژگی(Feature Engineering) میتوان ویژگی های دیگر ارزشمندی را پیدا کرد که به فرآیند پیش بینی کمک کند.

همچنین بیان این نکته خالی از لطف نیست که این مسئله را میتوان به صورت مسئله سری زمانی(Time Series) مشاهده کرد. به این صورت که مبالغ پرداختی، یا دیرکردهای مشتری ها را بر روی محور زمان بررسی کرد، و در نهایت پیش بینی کرد که این مشتری در آخرین سری زمانی(سر رسید ماه بعدی)، ریزش خواهد کرد یا خیر؟ البته مسائل سری زمانی پیچیده گی های خاص خود را دارند.

در نهایت نیز با استفاده از مصور سازی(Visualization) در داشبورد مدیریت، مشتریانی که احتمال ریزش آن ها زیاد است را به کاربر مربوط نمایش می دهیم(و یا با استفاده از سرویس Notification به متصدی بیمه، هشدار میدهیم). با این کار میتوان از ریزش مشتریان مختلف قبل از سررسید آن ها مطلع شد و اقدامات پیش گیرانه را نیز انجام داد.

خواندن 909 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

همگام با تمرکز بر ارائه راه حل های کلان سازمانی که پیاده سازی آنها اکثرا مستلزم شخصی سازی / بومی سازی می باشد، مجموعه نرم افزاری الماس اسپادانا با در نظر گیری نیازمندی های عنوان گردیده توسط مخاطبین مختلف، اقدام به تولید طیفی از محصولاتی نموده است که در کمترین زمان ممکن و بدون اعمال تغییراتی عمده، آماده بهره برداری هستند.

تماس با ما

آدرس : تهران
تلفن : 09120690976
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت : www.almasgrp.com
بالا